Skauting online

Skauting online

úvod

Milý bratře,
Mrzí nás, že se momentálně nemůžeme potkávat na schůzkách a výpravách, ale věříme, že přerušit skautskou činnost byl správný krok. Virus, který se teď šíří po světě a kvůli kterému nemůžeme chodit do školy, ani nikam jinam, kde je hodně lidí, se totiž šíří vzduchem a ve velkých skupinách se mu dobře daří. Proto je lepší to teď chvíli vydržet a zůstat doma. Je taky hodně důležité si
pořádně mýt ruce, jíst spoustu vitamínů a odpočívat.
Aby ti to doma rychleji uteklo, připravili jsme pro tebe různé aktivity a výzvy. Teď je příležitost k dělání aktivit, na které třeba normálně není tolik času, tak ho pořádně využij!
Doufáme, že se ti to bude líbit a jsme zvědaví, kdo získá nejvíce bodů!

Medvědi

PRavidla

Každé pondělí a čtvrtek bude vypsána sada aktivit, které můžeš doma plnit (starší aktivity je stále možné plnit). Splnění aktivity nám zašleš prostřednictvím odkazu, který je vždy u dané aktivity. Za každou splněnou aktivitu dostaneš určitý počet bodů, který ti bude co nejdříve připočten. V e-mailu byl rodičům zaslán odkaz na bodování, kde můžeš vidět svůj počet bodů a porovnat ho s ostatními.

Nepodváděj, hraj fér a hlavně si to užij!

Ironscout challenge

Kromě těchto aktivit bude fungovat také výzva Ironscout, tedy soutěž oblíbená z našich táborů. Jedná se o výzvu fyzické zdatnosti, kdy je cílem udělat co největší počet daných cviků. Této soutěže se mohou účastnit jak vlčata, tak skauti. Pravidla soutěže a tabulku na zapisování cviků najdeš pomocí tohoto odkazu. Tato soutěž se nezapočítává do ostatního bodování.

Aktivity

Rozcvička

Proveď každý den cvičení podle přiloženého dokumentu (na každý den jsou cviky jiné). Po splnění cviků každý den odešli odpověď. Cviky dělej pořádně, co nejpřesněji podle návodu. Za každý den (a tedy za každé poslání formuláře) dostaneš jeden bod.

Návod na cvičení

Formulář

Zručnost

Za splnění všech aktivit v této oblasti získáš po obnovení schůzek  či na táboře speciální odměnu.

1. Origami

Slož alespoň jednu papírovou skládanku podle některého z návodů. Hotovou skládanku(y) vyfoť a pošli pomocí odkazu na formulář. Za splnění získáš tři body.

Návody na origami

Formulář

2. Váza z bavlnek
Vytvoř Vázu z bavlnek podle přiloženého návodu, pokud nemáš doma potřebný materiál, je zde též záložní varianta. Hotový výrobek vyfoť a pošli pomocí odkazu na formulář. Za splnění získáš tři body.

Návody

Formulář

3. Záložka do knihy
Vyrob si záložku do knihy podle některého z návodů a vyzdob si ji tak, aby se ti líbila. Splnění potvrď pomocí formuláře, do kterého můžeš přiložit i fotku (ale není to podmínkou). Za vyrobenou záložku získáš tři body.

Návody

Formulář

4. Domeček z karet
Postav co nejvyšší domeček z hracích karet podobně jako na obrázku (nejlepší jsou obyčejné hrací karty na mariáš či karty na kanastu). Do formuláře pak kromě svého jména vyplň počet pater, pokud chceš, můžeš přidat fotku.

Formulář

5. Ozdobné uzly
Uvaž uzel dobrého skutku podle návodu. Pokud je to pro tebe hračka, tak zkus opravdovou výzvu a vyrob si svůj originální turbánek na šátek ke kroji. Uvázaný uzel a turbánek vyfoť a pošli pomocí odkazu na formulář. Pokud uvážeš jen uzel dobrého skutku, získáš 1 bod, za oba uzly získáš 3 body.

Návody

Formulář

6. Váček
Vyrob si látkový váček podle návodu. Tři body dostaneš za vyplnění formuláře. Pokud chceš můžeš nám přes něj poslat i fotku.

Návod

Formulář

7. Velikonoce
Vyrob některý tradiční velikonoční výrobek, například upleť pomlázku (návod), ozdob vejce (třeba takto), nebo vyrob nějakou výzdobu s velikonoční tématikou. Pokud jsi něco velikonočního vyrobil i před zadáním této aktivity, nevadí, i tak se to počítá. Do formuláře nám napiš, co jsi vytvořil a případně pošli fotku.

Formulář

8. Hadrové koule

Podle návodu si vyrob co nejvíc hadrových koulí. Do formuláře nám napiš počet vyrobených koulí, za každou dostaneš 1 bod, maximálně 3 body. Vyrobené koule si v létě nezapomeň vzít na tábor, určitě je využijeme.

Návod

Formulář

9. Umělecké dílo

Vyber si jednu z technik malby nebo kresby a namaluj či nakresli obraz na jedno ze zadaných témat/námětů. Do formuláře nám pošli fotku svého uměleckého díla a dostaneš 3 body.

Témata/náměty:

  1. 1. Tvá oblíbená věc
  2. 2. Západ slunce
  3. 3. Překreslení nějakého obrazu, který máte doma
  4. 4. Jiné libovolné téma, které si vybereš

Techniky malby

Formulář

10. Provázky

Vyrob si výrobek z provázků (bavlnek/vlny) podle jednoho z návodů přiložených v odkazu. Do formuláře nám potom napiš, cos vyrobil a pokud chceš, přidej fotku, dostaneš 3 body.

Návody

Formulář

11. Modelování

Modelování z plastelíny má mnoho využití. Mezi hlavní funkci, na kterou se soustřeďuje, je rozvoj hmatu, jemné motoriky, koordinace oka a ruky a také rozvoj zrakového vnímání. Současně také ale prostorové představivost a logického uvažování.

Vymodeluj z plastelíny cokoliv se skautskou tématikou. Nejlépe ve 3D (Pro lepší stabilitu je dobré použít špejle). Tipy: turbánek, lilii, vlče, cokoli z přírody – šišku, strom, list… oheň, stan, sekeru…

Výrobek vyfoť a pošli nám pomocí tohoto formuláře.

Moudrost

Za splnění všech aktivit v této oblasti získáš po obnovení schůzek  či na táboře speciální odměnu.

1. Skautský kvíz

Vyplň co nejsprávněji kvíz. Pro získání odpovědí můžeš využít vyhledávání na internetu (Google, Wikipedie, apod.). Pokud se ti povede vyplnit kvíz alespoň z 50 % správně, získáš tři body.

Kvíz

2. Sirky
V přiloženém odkazu najdeš tři hádanky se sirkami. Hádanku si poskládej ze skutečných sirek a zkus ji vyřešit. Své řešení vyfoť a pošli pomocí formuláře. Za každé správné řešení dostaneš jeden bod.

Hádanky

Formulář

3. Puzzle
Tvým úkolem je složit libovolné puzzle co máte doma (ale musí mít minimálně 100 dílků). Pokud nemáte doma žádné vhodné puzzle, můžete použít puzzle online (například na tomto odkazu).  Poté ho rozlož, a slož znova, tentokrát si ale zapiš čas, za který si to stihl. Ten pak vyplň do formuláře, spolu s počtem dílků a typem puzzlí.

Formulář

4. Osobnosti
Přečti si krátké texty o významných českých osobnostech v přiloženém odkazu. Potom použij informace, které jsi v nich získal ke správnému vyplnění kvízu. Za vyplnění kvízu (alespoň na 6 bodů z 8) získáš 3 body.

Texty

Kvíz

5. Příběh
Vyber si příběh z dávné či nedávné historie a převyprávěj ho ostatním! Text tohoto příběhu napiš do kolonky “Příběh” ve formuláři. Další podrobnosti najdeš v popisu formuláře.

Formulář

6. Brněnská pověst
Vyber si brněnskou pověst, přečti si ji a nakresli obrázek s výjevem z této pověsti. Pověsti čerpej odtud: http://mojebrno.jecool.net/inka–brno-povesti.html. Do formuláře vyplň, o jakou pověst šlo, můžeš přidat fotku a dostaneš 3 body.

Formulář

7. Státní svátek
Zjisti (například od rodičů nebo z internetu), proč slavíme Velikonoce, a co se stalo který den (na Zelený čtvrtek, Velký pátek, atd.). Potom si vyber některý jiný státní svátek (mimo Vánoce a Velikonoce) a do formuláře napiš, co se ten den stalo významného pro Českou republiku (stačí jednou či dvěma větami). Za splnění dostaneš tři body.

Formulář

8. ČT

Na vzdělávacím portálu České televize si v sekci Dějepis najdi libovolná 3 témata, která tě zaujmou a podívej se ke každému z nich na video. Do formuláře nám napiš, o jaká témata šlo a alespoň o jednom z nich několika větami, o čem bylo. Za splnění dostaneš 3 body.

ČT

Formulář

9. Skautský kvíz 2

Přečti si text o založení skautingu na jednom z odkazů. Potom vyplň co nejsprávněji kvíz – všechny odpovědi najdeš v přečteném textu, můžeš si je tam během vyplňování kvízu najít. Za splnění dostaneš 3 body.

Historie skautingu

Kratší verze historie

Kvíz

10. Václav Havel

Na celém světě je přes 50 milionů skautů, v České republice je to kolem 70 tisíc. Členy skautské organizace byly také různé známé osobnosti. Jedním z nich je i Václav Havel, 1. český prezident.

Přečti si jeho životopis zde https://www.vaclavhavel.cz/elearning/cs/data a napiš nám do formuláře 3 nové informace (stručně), které ses o něm dozvěděl. Pak si přečti, co o skautingu řekl zde https://www.skaut.cz/skauting/zname-osobnosti/vaclav-havel/, zapřemýšlej nad tím, jaké největší dobrodružství jsi zatím ve skautu zažil ty a povyprávěj o něm svým rodičům.

Za splnění dostaneš 3 body – Formulář.

11. Medvědi

Projdi si pdf Poznáš svého Medvěda? a postupuj podle pokynů, které v něm jsou. Pokud se ti povede získat v něm alespoň deset bodů, napiš nám svůj výsledek do formuláře (pokud ne, můžeš to zkusit znovu) a dostaneš 3 body.

Poznáš svého Medvěda?

Formulář